Suç ve Ceza

Suç ve Ceza temalı bu dava katılımcıları 19.yüzyıl Rusya'sına götürüyor. Dostoyevski'nin başyapıtı Suç Ve Ceza romanında işlenen suçun yargılanması simüle edilecek. Sanık Raskolnikov, şahitler, jüri, avukatlar ve savcılar katılımcılar tarafından temsil edilecek, dönemin kanunlarına göre bir hüküm verilecek.

Aynı zamanda Suç ve Ceza Davası ile katılımcılar "Suç nedir? Ceza nedir? Amaca ulaşmak için her yol mübah mıdır? Raskolnikov haklı mı? Asıl suçlu kim? Raskolnikov mu? Toplum mu? Tefeci kadın mı?" gibi sorular hakkında düşünme fırsatı bulacaktır.

Davanın Konusu:

Rodya Romanoviç Raskolnikov yoksul bir gençtir; Petesburg Üniversitesi'ndeki hukuk öğrenimini yarıda bırakır. Aklı siyasi ve felsefi düşüncelerle karmakarışıktır. Nefret edilen, kötü bir tefeciyi öldürecektir. Böylece finansal problemlerini çözerken aynı zamanda dünya kötü, değersiz bir parazitten temizlenecektir. Raskolnikov, daha yüksek bir amaca hizmet eden bir cinayetin kabul edilebilir olduğuna inanır. Bir sürü hesap kitaptan sonra harekete geçer ve kadının evine giderek onu baltayla vahşice öldürür. O anda, Alonya ile birlikte yaşayan ve kimseye bir zararı dokunmayan üvey kız kardeşi beklenmedik biçimde içeri girdiğinden, Raskolnikov onu da öldürmek zorunda kalır. Müşterilerin rehin için bıraktıkları birkaç küçük süs eşyasını alır ve kimseye görünmeden oradan ayrılır.

NOT: Dava dokümanları yakında paylaşılacaktır.

Uluslararası Hukuk Kulübü

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi