AKADEMİSYENLER

 
Mustafa_Şentop.jpg

Prof. Dr. Mustafa Şentop

TBMM Başkanı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek Lisansını ve Doktorasını Marmara Üniversitesi’nde Kamu Hukuku alanında yaptı. 1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002'de Doktor, 2005'te Doçent, 2011'de Profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında bir çok üniversitede lisans ve lisansüstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevler yaptı. 

Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük yaptı. Çeşitli akademik dergilerde Yayın Kurulu Üyesi ve Editör olarak görev aldı, hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. 24,25 ve 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda AK Parti'yi temsilen görev yaptı. 4. ve 5. Olağan Kongrelerde MKYK üyeliğine seçildi. Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

CacPvjrUAAAbMAU.jpg

Rodney dixon Qc

International Lawyer

Rodney Dixon QC has a diverse practice in the UK and globally in international law, public law, inquiries, compliance and regulation, and human rights. He appears on behalf of Governments, serving and former Heads of State, politicians, military commanders, individual complainants and defendants, international organisations, companies and businesses, NGOs, and victim groups. He specialises in public international law, international criminal law, and human rights and civil liberties before all international, regional and national courts. His expertise lies in cases concerning foreign relations, inter-State disputes, the armed forces, international prosecutions and defence, public inquiries, universal jurisdiction, claims with international components, mediation and arbitration, cross-border proceedings, asset recovery, extradition and mutual assistance. He is described in Chambers and Partners “as an exceptional barrister with clients on every continent” and “respected for his excellent advocacy skills and strong client care”.

Halit_Eyüp_Özdemir_edited.jpg

Doç. Dr. Halit Eyüp Özdemir

Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Hukuk Müşaviri

10 Haziran 1975 tarihinde İstanbul`da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul`da tamamladı. 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi`nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Yüksek Lisans programına girdi. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Anabilim Dalı`nda Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. "Düzenleyici işlemlerin yürürlüğe girişi" başlıklı teziyle 2000 yılında yüksek lisansını tamamladı ve yine Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü`nde doktora çalışmalarına başladı. 2005 yılında, "Kamu İhale Kanununda Düzenlenen İhale İşlemleri" başlıklı teziyle doktor unvanını alan Özdemir, 2006 yılında Yardımcı Doçent olarak atandı. Halen Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Anabilim Dalı`nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 

Bilal-Aybakan.jpg

Prof. Dr. Bilal Aybakan

İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı

1963’te Şanlıurfa’da doğdu. 1985’te M.Ü. İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Orta öğretimde üç yıl öğretmenlik yaptı. Mezun olduğu fakülteye 1989’da araştırma görevlisi olarak döndü. 1990’da “İslam Hukukunda Vekâlet Sözleşmesi” adlı tezle yüksek lisansını, 1997’de “İslam Hukukunda Borçların İfası” adlı tezle de doktorasını tamamladı. 2002’de doçent, 2007’de profesör oldu. İslam hukukunun farklı yönleriyle ilgili pek çok lisans ve lisansüstü dersler verdi. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Fıkhın çeşitli yönleriyle ilgili kitap, makale, tebliğ, çeviri, ansiklopedi maddesi türünde pek çok yayın gerçekleştiren Prof. Dr. Bilal Aybakan, 27.03.2017 tarihinde İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesine geçti ve bu fakültenin kurucu dekanlığıyla görevlendirildi. İleri düzeyde Arapça ve İngilizce bilmektedir.

yavuz-atar_edited.jpg

Prof. Dr. Yavuz Atar

İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

1985 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Yavuz Atar, aynı yıl Selçuk Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990 yılında doktorasını tamamladı. Bu süreçte Leicester Üniversitesi’nde “Anayasal Değişme ve Anayasa Yapımı” konusunda araştırmalar yaptı. 1995 yılında doçent, 2004 yılında ise profesör unvanı aldı. Selçuk Üniversitesi Hukuk fakültesinde uzun yıllar Anayasa Hukuku kürsüsünde dersler verdi. Aynı üniversitede birçok idari görevde bulundu. 2005-2011 yılları arasında Başbakanlık Bilgi edinme ve değerlendirme kurulu üyeliği, 2011’den günümüze kadar ise Kırgızistan Manas Mütevelli Heyeti üyeliği yaptı. 2007 yılında oluşturulan Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığındaki, Anayasa Bilim Komisyonu üyeliğinde bulundu. 2010 yılında YÖK üyesi olarak atanan Atar, 2014-2016 yılları arasında YÖK Başkan vekili olarak atanmıştır.2016 yılında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan Anayasa Çalışma Komisyonları üyeliği yaptı. 2016-2017 döneminde Sabahattin Zaim Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalıştı. Halen İbn Haldun Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışan Yavuz Atar, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapmaktadır.

Hatice Akıncı Yılmaz

Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi

1999 yılında Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki eğitimini 2003 yılında tamamladıktan sonra 2005-2011 yılları arasında avukatlık yaptı. 2012’de New York’ta Fordham Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladığı Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans programından “Re-analyzing Leyla Sahin vs. Turkey” adlı projesiyle 2013 yılında mezun oldu. 2014 yılından beri Medipol Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmakta ve aynı üniversitede doktora çalışmalarını sürdürmektedir. 
2004-2008 yılları arasında Kartal Anadolu İmam-Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi üstlenen Yılmaz halen Türgev Genel Kurul üyesidir.

DAVA SİMÜLASYONLARI

 

Soğuk Yemek

       19.04.1968 doğumlu olan Süleyman ÇAKIR İstanbulda ailesiyle ve kardeşiyle yaşayan bir avukattır.  Civan ÇAKIR annesi ve babası öldüğünden bu yana (9 yıldır) abisi Süleyman ÇAKIR ile yaşamaktadır.  

     

       02.02.2013 tarihinde Süleyman ÇAKIR  ailesinin 5 ferdi (Belkıs ÇAKIR, Neva ÇAKIR, Sena ÇAKIR, Sıtkı ÇAKIR, Masum ÇAKIR) ve Civan akrabalarını ziyaret etmek üzere arabayla Diyarbakıra doğru yola çıkmıştır. Süleyman ÇAKIR bu sırada İstanbuldadır.

        

       Diyarbakır karayolunda Belkıs ÇAKIR ın kullandığı araba tırın kör noktasına girmiş ve Civan hariç ailenin tüm fertleri ( Belkıs ÇAKIR, Neva ÇAKIR, Sena ÇAKIR, Sıtkı ÇAKIR, Masum ÇAKIR )yaşamını yitirmiştir. Azad DOĞAN (tır şoförü) 7 yıl hapis cezası almıştır. Süleyman ÇAKIR ise bir avukat olarak cezai kararın yetersizliğinden yakınmaktadır ve bunu farklı ortamlarda dile getirmektedir. Civan da abisinden etkilenerek cezanın azlığından muzdariptir. Çocuk olmasından ve bu olaydan mental olarak etkilenmesinden ötürü bir kaç sene rehabilite desteği alır.                   

                                     

       Azad DOĞAN İstanbul-Diyarbakır arası tır şoförlüğü yapmaktadır. 22.03.2018 tarihinde saat 18.50 de tırını park ettikten sonra evine doğru yola çıkmıştır. Evinin iki sokak arkasındaki inşaat sahasında Civan ÇAKIRla karşılaşmıştır. Civan belinden silahını çıkararak Azad DOĞAN’I ağır yaralamıştır. O sırada yoldan geçen mahalle kuaförü Betül ÖZDİL tarafından görülmüştür ve Betül ÖZDİL ambulansa haber vermiştir. Civan bu sırada koşarak olay mahalini terk etmiştir. 19.20 de ambulans olay yerine gelmiştir. Azad DOĞAN ambulansa bindirilmiştir. Dört yol ağzında sol tarafından gelen bir aracın arkadan çarpması üzerine ambulans takla atmıştır. İki ambulans görevlisi ve bir ATT kurtuldu ama Azad DOĞAN, Tarık ÇAKIR(32) ve ambulansta bulunan diğer ATT  Ahmet Furkan KARTAL(24)  hayatını kaybetmiştir. Ölüm sebepleri trafik kazası olarak belirlenmiştir.             

        

       22.03.2018 tarihinde tır şoförü olan Azad DOĞAN, 14 yaşındaki Civan ÇAKIR tarafından göğsünün alt kısmından Glock 19 tipi silahla 2 el ateş edilerek ağır yaralanmıştır. 

Yasak Elma

       2011 yılında memleketi Adana’dan İstanbul 19 Mayıs Anadolu Lisesi’ne nakil aldıran Beyza AYDIN ile Meriç Yılmaz arasında uzun süredir devam etmekte olan bir ilişki vardır. Bu ilişki, üniversite sınavından bir hafta önce Beyza’nın Meriç tarafından aldatıldığını öğrenmesi üzerine biter. Daha sonrasında büyük bir depresyona giren Beyza başarılı bir öğrenci olmasına rağmen üniversite sınavında barajı geçemez. Babasını erken yaşta kaybetmiş olan ve İstanbul’a bu şekilde taşınan Beyza, üniversite sınavından 10 ay sonra annesi de hayatını kaybeder. Meriç tarafından aldatıldıktan sonra bir türlü kendini toparlayamayan Beyza annesini kaybettikten sonra daha da depresif bir ruh haline bürünmüştür. Komşuları ve arkadaşlarının ifadeleri Beyza’nın bu ruh halini teyit etmektedir. 


       Öte taraftan Meriç, Beyza’dan ayrıldıktan sonra konservatuar bölümüne girmiştir. Okula girdikten altı ay sonra konservatuardaki arkadaşlarıyla Yükselen Duman adlı bir müzik grubu kuran Meriç, kısa sürede yüksek popüleriteye ulaşmıştır. Ülke çapında büyük konserler vermiş ve turnelere katılmıştır. 


       09.04.2018 tarihinde Yükselen Duman adlı grubun İstanbul’da Holly Haker adlı elit bir mekanda konseri düzenlenmiştir. Konserden sonra bir kokteyl yapılması planlanmaktadır. Beyza ise Yükselen Duman adlı grubun konser vereceği bu elit mekanda garson olarak çalışmaktadır. Konser gününde de mekanda çalışmakta olan Beyza konserin ardından düzenlenen kokteylde içecek servisine başlamıştır. Grubun solisti olan Meriç’e içeceğini götürürken aynı grubun gitaristi olan Batuhan araya girerek içeceği kendisine vermesini ve Meriç’e kendisinin götüreceğini söylemiştir. Meriç Batuhan’dan aldığı içkiyi içmesinin ardından, yaklaşık 1 saat içinde hayatını kaybetmiştir. Yapılan otopside ölüm nedeni zehirlenme(arsenik) olarak tespit edilmiştir.

Titanik'te Günah Çıkarma Günü

       2002’de ortak Titanik adlı inşaat şirketi kuran müteahhit Yusuf Çeliker ve Zeynep Yılmaz 23 Mayıs 2004’te evlenmişlerdir. 12 Şubat 2007'de Zeynep Yılmaz çocuk sahibi olmuştur. Çocuğunun doğumundan sonra, Zeynep Yılmaz çocuğunun bakımıyla ilgilenmiştir. 2009 yılından beri geçimsizlik nedeniyle ayrı evlerde yaşamaktadırlar. Ama Zeynep Yılmaz hala şirket ortağıdır ve ihalelerde imzası alınmaktadır. 2010 yılında Titanik İnşaat devletten Bursa’da bir yetimhane inşaatı için ihale almıştır. Normal şartlarda 3 yıl içerisinde bitmesi gereken inşaat teknik sıkıntılardan ötürü uzamıştır. 2015 yılında inşaatı biten yetimhane aynı yıl 29 Mayıs'ta kullanıma açılmıştır. Bina 11 Ağustos 2017’de öğlen saat 14.30’da giriş kattaki kolonların binanın yükünü taşıyamayıp çökmesi sonucunda içindeki 4 çocuk ve 2 eğitmenle birlikte yıkılmıştır.

Çocukların 3’ü ( Saltuk Farsak-9, Efdal Kaplan-8 ve Cihangir Özsoy-7 ), eğitmenlerden biri ( Ayşenur Tahmaz – 26 ) ve müdire ( Emel Saygılı- 55 )hayatını kaybetmiştir. Enkazdan bir çocuk ( Neva Uzunboy - 9 ) ve bir eğitmen (Beyzanur Ünlüsoy – 28 ) sağ kurtulmuştur.

       Binanın neden çöktüğüyle ilgili bilirkişi raporunda kalitesiz malzeme kullanımından ötürü binanın çöktüğü tespit edilmiştir.

Olaydan sonra, binanın yapımından sorumlu olan Titanik İnşaat Firması soruşturmaya alınmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda devlete sunulan ihalede belirtilen kalitedeki malzemenin kullanılmadığı, olması gereken harcama miktarının altında harcama yapıldığı ve artan paranın şirketin banka hesabına aktarıldığı ortaya çıkmıştır.

       Yusuf Çeliker ve Zeynep Yılmaz Çeliker tedarik edilen malzemeyi kalitesiz ve eksik seçmekten (görevi kötüye kullanma), Kahraman Topçu Yusuf Çeliker ile işbirliği yapmaktan, genel müdür Salim Selçuk yürütülen projenin gelir giderindeki dengesizliği görmezden gelmekten (suça yardım ve yataklık etmek) ve müfettiş denetimde sahtecilik yapmaktan ve rüşvet almaktan ( görevi kötüye kullanma, rüşvet) suçlanmaktadır.

 

       Müfettiş her senaryoda suçlu sayıldığından ayrı bir davada yargılanacaktır. Fakat yargılanması muhtemel olan davadan ceza indirimi almak ve etkin pişmanlıktan yararlanmak için bu davada tanık ifadesi vermeyi kabul etmiştir.

Mock Trial

       It is a cold and blustery night. Al Dore is Fondren’s local loan shark and has built a good business for himself and his family. One of Al’s “clients,” Sam/Samantha Snape, is called by Al to meet him on the top level of the Fondren Parking Garage on the night of January 28, 2017 to repay an overdue loan.

       Al is accompanied by his younger sibling Abe/Abigail Dore to the meeting. They drive into the garage in Al’s custom 1967 Golden Anniversary Ford Anglia and park on the top level. While Al goes to talk to Sam/Samantha, Abe/Abigail stays in the car to keep warm. The meeting begins, but quickly turns violent. Al and Sam/Samantha argue and then fight over a gun. Before it’s over, both Al and Sam/Samantha wind up back down at the ground level of the garage; Sam/Samantha by way of the south stairwell and Al with the help of gravity.

       Al was pushed over the edge to his death. Just before being pushed, Al was shot with his own gun. The gun was tossed over the edge with Al. Sam/Samantha claims someone else was the pusher, that s/he was at the door to the stairwell across the deck when s/he heard and saw someone else arguing with Al before he was pushed over the edge. Sam/Samantha says that it could have been one of Al’s crew. Al’s crew leader, Drake Foy, was at the movies that night. Abe/Abigail claims that s/he saw Sam/Samantha do the deed then run to the stairwell. Lt. Harry/Harriet Potter investigates the scene and comes to the conclusion that Sam/Samantha is the murderer.

       Ronnie Lupin, a retired Baltimore detective, lives in the apartment across the street from the garage. From his/her windows, s/he has a bird’s eye view of the top level of the garage and has witnessed previous meetings between Al and his clients. Ronnie sees the push occur and says the pusher does not look like Sam/Samantha. Leslie Granger is the parking garage attendant at the main entrance of the garage who saw both Al and Sam/Samantha enter the garage and later Al fall to the driveway below. Leslie saw Sam/Samantha and another person exit the stairwells after Al fell. If it wasn’t Sam/Samantha, could Leslie and Ronnie have seen the real pusher? The question becomes, “Who killed Al?”

       January 28, 2017 was a cold and blustery night. And the temperature wasn’t the only thing falling in Fondren that evening.

Uluslararası Hukuk Kulübü

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi